ZNACZENIE WITAMINY C DLA SKÓRY
Podstawą w przeciwdziałaniu zniszczeniom dokonywanym w komórkach przez wolne rodniki są antyoksydanty, z których najbardziej znanym i najsilniejszym jest witamina C czyli kwas l-askorbinowy.
Witamina C nie jest samodzielnie syntezowana przez organizm, a więc musimy ją dostarczać w pożywieniu.
Wykorzystywana jest w organizmie, głównie na potrzeby narządów wewnętrznych, zatem w znikomych ilościach dociera do skóry. Dlatego też należy dostarczać ją z zewnątrz, za pomocą kosmetyków.
Większość witaminy C utlenia się w trakcie gotowania potraw. Powietrze i światło również szybko niszczą ten delikatny składnik, który w dodatku trudno wnika do skóry.
Witamina C w czystej postaci L – formy lewoskrętnej stosowana jest jako antyutleniacz i stabilizator pH kosmetyku. Wpływa tylko na zewnętrzną warstwę skóry czyli naskórek.
Kwas askorbinowy jest silnie hydrofilowy i nie rozpuszcza się w tłuszczach. W związku z tym nie może przedostać się przez warstwę rogową skóry i wnikać w lipidowe struktury, a tym samym do ceramidów (stanowiących główny element spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe) narażonych szczególnie na działanie wolnych rodników.
W ostatnich czasach opracowano więc nowe formy biologiczne aktywnej witaminy C, znacznie odporniejsze na wpływ środowiska. Usprawniono też wchłanianie witaminy C, między innymi dzięki opracowaniu specjalnych nośników transportujących aktywną postać witaminy w głąb naskórka.
W chemii kosmetycznej witaminę C stosuję się najczęściej w postaci mikronizowanego kwasu askorbinowego, zamkniętego w liposomach lub w postaci estrów.
Najbardziej aktywnym i skutecznym kosmetykiem z witaminą C są preparaty od 10% do 20%, natomiast w kremach pod oczy na poziomie 3-5%.
Za co odpowiada witamina C w naszej skórze i jakie są efekty jej działania?
Zastosowanie witaminy C jako składnika kosmetycznego jest głównie wynikiem jej zdolności do usuwania wolnych rodników i regeneracji witaminy E (silny przeciwutleniacz). Ma działanie przeciwzapalne. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, elastyny. Hamuje melanogenezę i ułatwia epitelizację. Redukuje zaczerwienienie wywołane przez promieniowe UV.
Efektem jej działanie w skórze jest:
- poprawa elastyczności skóry
- spłycenie drobnych zmarszczek
- nawilżenie skóry poprzez przyśpieszenie syntezy kwasu hialuronowego
- delikatne złuszczanie naskórka i rozjaśnienie skóry
- działanie łagodzące, przeciwzapalne
- poprawa gojenia się oparzeń słonecznych
- poprawa mikrocyrkulacji skóry i zmniejszenie zaczerwienienia skóry
- zmniejszenie rozstępów skóry
Polecamy profesjonalne zabiegi w Gabinecie medycyny estetycznej z wykorzystaniem witaminy C takie jak:
- RETISES CT
- mezoterapia z podaniem koktajlu opartego na witaminie C
- maski okluzyjne z Witaminą C
- peelingi chemiczne z dodatkowym zastosowaniem Witaminy C indywidualnie dobranym do potrzeb skóry i problemu.
Polecamy kosmetyki SESDERMA z Witaminą C oraz witaminy na Skórę MONODERMA C.
ZAPRASZAMY!