OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PRP)- TERAPIA REGENERACYJNA
Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest odmładzającą skórę procedurą przeciwstarzeniową, która pobudza własne zasoby organizmu do odbudowy i rewitalizacji skóry.
Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, otrzymywany z krwi żylnej pacjenta. Jest to stężona zawiesina autologicznych (własnych) płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza.
PRP oprócz koncentratu płytek krwi (i zawartych w nich płytkowych czynników wzrostu) zawiera również wszystkie wartościowe składniki osocza, w tym białka – fibrynę, fibronektynę i witronektynę. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłowe przyleganie komórek do siebie, a więc pełnią ważną rolę w procesie gojenia się i odnowy tkanek
Osocze bogatopłytkowe jest znane i wykorzystywane od ponad 30 lat w wielu dziedzinach medycyny takich jak: ortopedia, medycyna sportowa, chirurgia rekonstrukcyjna oraz stomatologia. Ostatnimi laty coraz częściej wykorzystywane jest w medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej. Posiada bowiem udowodnione właściwości korzystnej biostymulacji fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w skórze.
Zabieg znany jest również pod nazwami „wampirzy lifting”, „plazmolifting” czy „autologiczna odnowa tkanek”
Na czym polega działanie PRP w skórze?
Głównym celem stosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej jest dostarczenie do skóry zagęszczonych czynników wzrostu pochodzących z płytek, w miejsca, które chcemy poddać przebudowie, regeneracji i odmłodzeniu.
Płytki krwi, czyli trombocyty, biorą czynny udział w wielu ważnych procesach takich jak krzepnięcie krwi, rozpuszczanie skrzepów (fibrynoliza) oraz uszczelniania uszkodzonych naczyń krwionośnych. Ich wewnętrzne ziarnistości są miejscem magazynowania wielu substancji biologicznie czynnych. Należą do nich między innymi. płytkowe czynniki wzrostu, odpowiedzialne za stymulację procesów regeneracji, gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek.
Czynniki wzrostu (Growth Factors-GFS) – są to polipeptydy stymulujące komórki do wzrostu, podziałów i różnicowania się. Wiążą się one z receptorami transbłonowymi komórek docelowych oraz nie wnikając do ich wnętrza, zapoczątkowują przekazywanie sygnałów wewnątrzkomórkowych.
Do najważniejszych czynników wzrostu zaliczamy:
- płytkowy czynnik wzrostu (PDGF)
- transformujący czynnik wzrostu (TGF)
- czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF)
- naskórkowy czynnik wzrostu (EGF),
- insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) oraz
- czynnik wzrostu fibroblastów (FGF).
Czynniki wzrostu m.in. przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek, stymulują komórki macierzyste oraz fibroblasty. Pobudzają tworzenie kolagenu i macierzy międzykomórkowej. Wpływają korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych oraz na tworzenie nowych naczyń krwionośnych i poprawę mikrokrążenia w tkankach.
Inicjują zatem i przyśpieszają procesy regeneracji i odbudowy tkanek, promując gojenie się i naturalne mechanizmy naszego organizmu.
Wskazania do wykonania zabiegu:
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zalecany jest wszystkim osobom, z oznakami starzenia się skóry. Szczególnie wtedy gdy skóra staje się wiotka, sucha, zmęczona i pozbawiona elastyczności oraz gdy pojawiają się przebarwienia, zmarszczki i fałdy. Dobre efekty leczenia uzyskuje się w przypadku utraty włosów, rozstępów czy blizn.
To zabieg przeznaczony dla osób preferujących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Główne wskazania do wykonania zabiegu to:
- rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
- poprawa struktury skóry
- poprawa napięcia i elastyczności
- korekcja zmarszczek i fałd
- regeneracja skóry po zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii
- nadmierne wypadanie włosów
- łysienie
- włosy zniszczone, pozbawione blasku
- wypełnienie blizn potrądzikowych
- blizny pourazowe
- trudno gojące się rany
- polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii
- profilaktyka starzenia
Osocze możemy wykorzystywać w różnych okolicach ciała – wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać poprawę jakości, gęstości, odżywienia i odmłodzenia skóry. Najczęściej podaje się w skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz grzbietu rąk. Można również obstrzykiwać blizny, rozstępy oraz pojedyncze przebarwienia.
Efekty leczenia osoczem bogatym w czynniki wzrostu
Efektem zastosowania zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest:
- poprawa elastyczności i napięcia skóry
- poprawa gęstości skóry
- poprawa faktury i kolorytu
- wygładzenie zmarszczek i fałdów
- poprawa ukrwienia skóry
- regeneracja i prawidłowe odżywienie
- przyspieszenie procesu odnowy
W przypadku leczenia nadmiernego wypadania włosów regeneracja i stymulacja komórek skóry powoduje odrost większej ilości i mocniejszych włosów. Zabieg sprawdza się zarówno u kobiet jak również u mężczyzn we wczesnej fazie łysienia.
W przypadku blizn i rozstępów osocze bogatopłytkowe przebudowuje bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Poprzez stymulację i własne podziały unaczynia bliznę. Następuje wyrównanie struktury i kolorytu zmian. Zmniejszenie widoczności zmian.
Osocze bogatopłytkowe przyspiesza mechanizm odbudowy i gojenia się rany, dzięki czemu znacznie skraca okres rekonwalescencji po interwencjach chirurgicznych. Uwolnione przez PRP czynniki wzrostu, stymulują odnowę i podziały komórkowe. Tworzą się nowe naczynia krwionośne przez co zwiększa się napływ krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
Chociaż zabieg w wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest bardzo bezpieczny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania takie jak:
- choroby krwi
- nowotwory
- przewlekłe choroby wątroby
- choroby autoimmunologiczne
- ostre zakażenia wirusowe
- zakażenie wirusem HIV
- ciąża i karmienie piersią
- stosowanie leków immunosupresyjnych
- przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe)
Na czym polega zabieg?
Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Ilość pobieranej krwi może być różna i zależy od ilości osocza, którą chcemy otrzymać.
Następnie probówki z krwią poddaje się wirowaniu w wirówce. Pozwala to na oddzielenie osocza i płytek krwi od znacznie cięższych elementów morfotycznych i uzyskanie OSOCZA BOGATEGO W CZYNNIKI WZROSTU (PRGF – Plasma Rich in Growth Factors).
Zabieg występuje w 3 wersjach, tzn. otrzymana krew może mieć 3 procedury przygotowania i podania, w zależności od tego, jakie są cele terapeutyczne: mezoterapia, wypełnienie, maska.
Otrzymane osocze wstrzykuje się do skóry z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów .
Możliwe objawy uboczne po zabiegu:
Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny (własny), co oznacza iż jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Wiąże się to również z dużym bezpieczeństwem zabiegu.
Niemniej po zabiegu mogą pojawić się miejscowe, przemijające objawy związane z iniekcją takie jak: zaczerwienienie, tkliwość w miejscu podania , delikatny obrzęk,
Jak szybko widoczne są pierwsze efekt zabiegu?
Efekty zabiegów uzależnione są od wieku pacjenta. Pacjenci młodsi szybciej reagują na stymulację płytkami i wymagają mniejszej liczby zabiegów w celu uzyskania pożądanego efektu.
Proces przebudowy tkanek zaczyna się już po 48 h od zabiegu, natomiast widoczne efekty zauważalne są już po dwóch tygodniach.
W zależności od stylu życia pacjenta i stosowanej po zabiegu pielęgnacji skóry efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, a czasem nawet i dłużej.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Liczbę zabiegów i odstępy czasowe lekarz ustala indywidualnie w trakcie konsultacji.
Osocze bogate w czynniki wzrostu wg metody Prof. Garcia i Prof. Ceccarelli podajemy najczęściej :
- u młodszych pacjentów i u pacjentów z mniej zaawansowanymi zmianami zabieg można wykonać 1 raz.
- u pacjentów powyżej 35-40 roku życia i u pacjentów z zaawansowanymi zmianami: 2 razy w ciągu tego samego dnia. Płytki osocza w kontakcie z kolagenem uwalniają czynnik wzrostu, który stymuluje regenerację. Po upływie sześciu godzin lekarz wykonuje drugi, podobny zabieg, wstrzykując osocze bogatopłytkowe w obszary o największych ubytkach skóry właściwej.
Leczeniem objęty jest jednocześnie obszar twarz i szyi.
Miesiąc po zastosowaniu osocza fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu) wykazują szczególną aktywność. Wtedy zaleca się wstrzyknięcie gotowych preparatów (koktajle) zawierających aminokwasy i kwasem hialuronowy, które wspomagają wykształcenie nowej macierzy skórnej.
Po miesiącu możemy również w zależności od potrzeby zastosować drugi zabieg podania PRP lub wypełnić bruzdy i zmarszczki autologiczną fibryną (AF)
U osób poniżej 35 roku życia cykl zabiegowy wykonujemy najczęściej 1raz w roku.
Osoby starsze lub z dużymi zmianami wymagają powtórzenia zabiegów 2 razy w roku.
Polecamy również: