WIOTKA, LUŹNA SKÓRA
Starzenie może przebiegać w sposób chronologiczny lub przedwczesny.
W procesie przedwczesnego starzenia się skóry zmiany dotyczą najbardziej tkanki łącznej. Zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny, wskutek nieprawidłowej aktywności fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za ich tworzenie. Kolagen ulega zwyrodnieniu. Dochodzi do nagromadzenia się substancji podobnej do elastyny, lecz bez jej właściwości elastycznych.
Główne elementy morfologiczne wchodzące w skład skóry właściwej to komórki tkanki łącznej (fibroblasty) i powstające w nich włókna. Inne struktury komórkowe występujące w tym obszarze to makrofagi, komórki tuczne i limfocyty. Liczba limfocytów w normalnych warunkach jest niewielka, stanowią one podstawę układu. Skóra właściwa pełni przede wszystkim funkcje podporowe – jest ważnym elementem stanowiącym o wytrzymałości mechanicznej skóry i decyduje o jej własnościach elastycznych i sprężystych. Elastyczność i sprężystość zapewniają skórze właściwej wytwarzane w fibroblastach białka fibrylarne – kolagen i elastyna.
Włókna kolagenu odpowiedzialne są za zwartość, jędrność skóry oraz za proces gojenia ran, natomiast włókna elastyny gwarantują skórze jej elastyczność i sprężystość.
W trakcie procesu starzenia włókna ulegają osłabieniu i maleje ich gęstość ułożenia w skórze.
Skóra staje się atroficzna, cieńsza, następuje regres tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, zlokalizowanych w całości lub częściowo na terenie skóry właściwej ( np. paznokcie, korzenie włosów ), gruczoły skórne, a także receptory czucia. Powstają głębokie zmarszczki i fałdy.
W skórze możemy wyróżnić trzy typy włókien:
- kolagenowe
- elastynowe
- retikulinowe
Kolagen jest proteiną włókna pozakomórkowego, która występuje we wszystkich organach, tkankach organizmu i odgrywa znaczną rolę w organach podporowych, takich jak skóra, kości, ścięgna i chrząstki.
To najczęściej występująca proteina w naszym organizmie, która stanowi około 30% wszystkich protein, bądź 7% wagi ciała.
Jego główną rolą jest zapewnienie organizmowi podstawy bądź matrycy podporowej na której opierają się organy i tkanki.
Włókna kolagenowe w skórze:
- są podstawową masą skóry właściwej, stanowią (głównie typy I, III i IV) do 75% suchej masy skóry właściwej i zajmują około 30% jej objętości,
- zbudowane z białka zwanego kolagenem,
- obecne są w warstwie siateczkowej i nieco mniej brodawkowej skóry właściwej,
- mają kształt falisty,
- są długie, grube,
- są elastyczne, rozciągliwe, odporne na urazy mechaniczne,
- mają ograniczoną możliwość rozciągania,
- połączone są w pęczki,
- stanowią rusztowanie dla skóry właściwej,
- są odpowiedzialne za jędrność, elastyczność, integralność struktury i nawilżenie skóry.
Wyróżniamy około 14 typów kolagenu w organizmie z czego 2 typy kolagenu: I i III mają istotne znaczenie dla skóry znaczenie dla skóry
Kolagen typu III:
- buduje głównie włókna kolagenowe u dzieci i osób młodych,
- u osób dorosłych jest go poniżej 18%,
- synteza kolagenu ustępuje w wieku 30 lat, a potem zanika ze struktury dermicznej (w wieku 40, 50 lat),
- jest delikatny,
- nadaje skórze elastyczność, jędrność,
- jest zdolny do pochłaniania wody,
- odpowiada za nawilżenie skóry,
- wraz z wiekiem kolagen III zastępowany jest kolagenem I.
Kolagen typu I:
- przeważa u osób dorosłych,
- stanowi ok. 80% u osób dorosłych,
- nie ma właściwości pochłaniania wody,
- tworzy masę grubych włókien, odgrywając funkcje podporowe.
Włókna elastynowe- sprężyste:
- stanowią zaledwie 2 do 4% suchej masy skóry właściwej i zaledwie 1% jej objętości,
- zbudowane z białka zwanego elastyną,
- są mniej liczne niż kolagenowe,
- są cienkie, krótkie, delikatniejsze,
- oplatają włókna kolagenowe,
- po rozciągnięciu mają zdolność powrotu do kształtu wyjściowego,
- określają sprężystość i elastyczność naszej skóry,
- absorbują wodę i zatrzymują ją w tkankach,
- elastyna jest rozkładana przez enzymy proteolityczne (elastazy).
Włókna retikulinowe-srebrochłonne:
- są bardzo cienkie, delikatne,
- występują w miejscach gdzie tkanka łączna graniczy z innymi tkankami np. oplatają naczynia krwionośne, włosy,
- ich ilość zwiększa się w procesach zapalnych.
W skórze nie eksponowanej na słońce około 40 r. ż. spada ekspresja genu kolagenu typu I i szczególnie kolagenu III, zmniejsza się gęstość włókien kolagenowych.
Kolagen zanika 1% na rok.
Obserwuje się zmianę proporcji pomiędzy zawartością włókien typu III i I (z wiekiem maleje). Kolagen typu III jest białkiem o bardzo dobrych właściwościach sprężystych, porównywalnych do elastyny. Jego duża zawartość w młodej skórze wiąże się z wysoką elastycznością tkanek. Zmniejszenie zawartości kolagenu typu III w starzejącej się skórze powoduje utratę jej prawidłowego napięcia i tworzenie głębokich zmarszczek
Ekspresja genu elastyny pozostaje stała aż do 6 dekady życia, po czym znacznie się zmniejsza. Spada też ekspresja genów proteoglikanów czyli składników macierzy zewnątrzkomórkowej.
W skórze narażonej na działanie słońca spadek ekspresji genów kolagenów jest znacznie silniejszy, za to wzrasta ekspresja genów odpowiedzialnych za syntezę elastyny i proteoglikanów.
Obecność dużej ilości wody w skórze właściwej jest niezbędna dla zachowania własności mechanicznych włókien białkowych, zarówno kolagenowych jak i sprężystych.
Kolagen i elastyna, podobnie jak inne proteiny zachowują swoją strukturę przestrzenną jedynie w stanie uwodnionym – w sytuacji gdy pomiędzy tworzącymi je łańcuchami peptydowymi znajdują się cząsteczki wody. Zmniejszenie ilości wody w proteinach powoduje zmianę ich struktury i własności fizycznych. Zmiany te są początkowo odwracalne. Ponowne prawidłowe nawilżenie przywraca normalne rozmieszczenie i kształt łańcuchów peptydowych. Jednak dalsze, postępujące i powtarzające się odwadnianie może doprowadzić do trwałych uszkodzeń określanych jako denaturacja. Bogata w glikozoaminoglikany macierz skóry właściwej stanowi rezerwuar wody gwarantujący sprężystość i elastyczność protein fibrylarnych (kolagenu i elastyny).
Z wiekiem ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu – dotyczy to zarówno kwasu hialuronowego jak i cukrów tworzących proteoglikany. Efektem tego jest pogorszenie własności mechanicznych skóry, objawiające się powstawaniem zmarszczek.
Na proces wiotczenia skóry wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne.
Czynniki wewnętrzne:
- czynniki genetyczne,
- płeć,
- wiek,
- poziom estrogenów.
Czynniki zewnętrzne:
- promienie słoneczne,
- zmiany temperatury,
- wiatr,
- zanieczyszczenia powietrza,
- niektóre leki,
- palenie tytoniu,
- stres,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Spowolnienie procesów utraty jędrności i elastyczności możemy uzyskać poprzez unikanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, odpowiedniej, zbilansowanej diecie, ćwiczeniom, prawidłowemu programowi dbania o skórę – kosmetyki nawilżające, ochronne, regenerujące skórę, oraz uzupełniające ubytek naturalnych substancji występujących w skórze.