SKÓRA W SMOGU JEST NIEDOTLENIONA, PODRAŻNIONA I ZESTRESOWANA
Myśląc o pielęgnacji i zabiegach dedykowanej naszej skórze jesienią, nie sposób pominąć tematu smogu, który jest w tym okresie jednym z największych wrogów naszego organizmu oraz zdrowej i pięknej skóry. Zanieczyszczenie powietrza i składające się na nie pyły oraz metale ciężkie powodują, że skóra zaczyna gorzej funkcjonować. Staje się przesuszona, podrażniona i niedotleniona. Szybciej się starzeje. Ma większą skłonność do wyprysków, alergii i stanów zapalnych. Staje się nadreaktywna i reaguje na bodźce niewspółmiernie do ich intensywności. Jednak to nie wszystko. Wykazano także, że inne szkodliwe związki mogą powodować choroby nowotworowe, w tym czerniaka.
Żeby zminimalizować szkody, jakie naszej skórze wyrządza smog, nasza jesienna pielęgnacja powinna być wszechstronna i przemyślana.
Jej podstawą powinno być oczyszczanie (w tym środkami peelingującymi), nawilżanie i odżywianie skóry oraz zapewnienie jej odpowiedniej ochrony.
Nigdy nie kładziemy się spać bez dokładnego oczyszczenia twarzy, najlepiej delikatnym środkiem, niezawierającym mydła.
Nie możemy jednak przesadzić ze zbyt częstym zmywaniem skóry, żeby nie pozbawić jej ochronnej powłoki lipidowej i nie zaburzyć naturalnego mikrobionu skóry.
Należy też zabezpieczać skórę przed wyjściem. Nie zostawiajmy jej zupełnie „nagiej” na działanie smogu i czynników zewnętrznych. Twój codzienny krem tutaj nie wystarczy.
Zalecany jesienią i zimą krem lipidowy z emolientami. To też za mało.
Kremy te są w stanie zabezpieczyć skórę przed utratą wody i tworzą swojego rodzaju fizyczną barierę, która zabezpiecza pasywnie skórę przed wnikaniem różnych substancji i związków do jej wnętrza.
Żeby zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego, powinniśmy używać serum lub masek z witaminą A, E i C.
Poza tym w naszym kremie powinny znaleźć się również kwas ferulowy, koenzym Q10, flawonoidy, polifenole, ceramidy czy resweratrol.
Nie możemy tez zapominać o filtrach UV, nawet w pochmurne dni.
Co jeszcze możemy zrobić?
Na pewno ograniczyć spacery i aktywność fizyczną na powietrzu, gdy normy smogowe są przekroczone. Warto stosować maskę antysmogową, a w domu zainstalować urządzenie oczyszczające powietrze.
Jeść więcej warzyw i owoców, by dostarczyć organizmowi przeciwutleniaczy. A także wysypiać się.
Należy również oddać skórę w ręce profesjonalistów i skorzystać z różnych zabiegów, które zapewniają głębokie oczyszczanie skóry, nawilżą i dostarczą jej mikroelementy, witaminy, substancje antyoksydacyjne.
W przypadku pojawienia się objawów alergii czy nasilenia lekarz zaleci specjalna pielęgnacje oraz wdroży odpowiednie leczeni. Domowe środki tutaj nie pomogą.
W walce ze skutkami smogu polecamy: oczyszczające, pobudzające do odbudowy peelingi chemiczne, zabiegi ze składnikami działającymi antyoksydacyjnie – mezoterapia Skin-Ox, polinukleotydy Mastelli i Nucleofill, zabiegi z witaminą C; a także maskę z witaminą C pHformula, czyli profesjonalny produkt przeznaczony do pielęgnacji domowej.
Więcej informacji o zabiegach na naszej stronie www.medicest.pl w zakładce Zabiegi.