ROZSTĘPY
W początkowej fazie rozwoju (faza zapalna) są one obrzęknięte, wyniosłe, koloru sinoczerwonego lub czerwonego. Układają się wobec siebie równolegle. Są różnej szerokości i grubości. Z czasem ulegają zanikowi- są pomarszczone, zapadłe, ich barwa zmienia się na perłowobiałą. Skóra w ich obrębie jest lśniąca, wiotka (faza zanikowa – przeorganizowania).
Rozstępy są rodzajem blizn. Czerwone rozstępy odpowiadają bliznom w trakcie rychłozrostu, a rozstępy białe odpowiadają bliźnie ostatecznej.
Nie upośledzają funkcji organizmu. Z reguły nie towarzyszą im objawy kliniczne, poza czasami występującym świądem, odczuciem pieczenia. Stanowią jednak poważny problem natury estetycznej.
Przyczyna powstawania rozstępów:
Przyczyna ich powstawania nie została dokładnie wyjaśniona, choć wiadomo, że w ich obrębie dochodzi do zaburzeń architektury włókien kolagenowych i elastycznych, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność, sprężystość i wytrzymałość skóry.
Rozstępy powstają w skórze właściwej. Są efektem dysproporcji pomiędzy wytrzymałością skóry, a siłami ją rozciągającymi.
Pojawienie się rozstępów wskazuje na upośledzenie funkcji fibroblastów. Szczególna rolę w pojawieniu się rozstępów odgrywają czynniki hormonalne- fizjologiczne (ciąża, okres dojrzewania), chorobowe, lub związane z przyjmowaniem niektórych leków.
Zmiany stężenia hormonów zwłaszcza podwyższony poziom kortyzolu ( jeden z hormonów produkowany przez korę nadnerczy), zaburza czynność fibroblastów. W wyniku czego produkowane są zmienione włókna kolagenu i elastyny, które są bardziej kruche, mniej elastyczne i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego lub nagłego i szybkiego rozciągania skóry ( jak to np. ma miejsce w przypadku przyrostu masy ciała ) dochodzi do zrywania regularnej sieci włókien w skórze właściwej, czego efektem są rozstępy.
Dodatkowo ścieńczenie naskórka powoduje, że są one bardziej widoczne.
Czynniki predysponujące do występowania rozstępów:
- czynniki genetyczne
- okres dojrzewania – ciąża – okres karmienia
- menopauza
- otyłość
- częste, nagłe wahania masy ciała
- diety niskokaloryczne
- dieta uboga w makro i mikroelementy, niskoproteinowa
- uprawianie kulturystyki i sportów siłowych – schorzenia endokrynologiczne (np.Choroba Cushinga) – leki sterydowe ogólne i miejscowe
- przyjmowanie „anabolików”
- antykoncepcja hormonalna
Miejsca predysponowane do występowania:
Rozstępy mają charakterystyczną lokalizację i typowy kierunek przebiegu.
Najczęściej występują na: pośladkach, udach, biodrach na brzuchu, piersiach, w okolicach barków.
Zazwyczaj występują symetrycznie i pojawiają się w kilku miejscach na raz.
Na brzuchu mogą układać się promieniście lub wachlarzowato, na biodrach poprzecznie , na piersiach promieniście od brodawki sutkowej, na pośladkach poziomo, na udach skośnie od wewnątrz , w okolicy lędźwiowo-krzyżowej poziomo.
Leczenie rozstępów:
Nie możemy trwale usunąć rozstępów, ale zdecydowanie możemy je zredukować i poprawić wygląd skóry.
Zdecydowanie lepsze wyniki leczenia uzyskujemy gdy rozstęp jest w pierwszej fazie rozwoju.
Terapia jest długotrwała, wymaga systematyczności.
Efekty leczenia nie zawsze są zadawalające stąd stosowanie terapii łączonych.
Wszystkie zabiegi stosowane oddzielnie lub w terapii łączonej mają na celu wygładzenie, poprawę jędrności, elastyczności skóry oraz wyrównanie jej koloru, co sprawia, że rozstępy stają się mniej widoczne. Rodzaj i częstotliwość zabiegów jest proponowany przez lekarza, w zależności i od rodzaju i zaawansowania zmian.
Niezwykle istotnym elementem zapobiegającym powstawaniu rozstępów jak i podtrzymującym efekt leczenia jest profilaktyka polegająca na:
- stosowanie zbilansowanej diety bogatej w makro i mikroelementy, bogatej w proteiny
- unikanie wahań masy ciała
- stosowanie racjonalnych diet pod kontrolą specjalisty
- masaż skóry
- odpowiednio dobrane kosmetyki z substancjami nawilżającymi, regenerującymi i ujędrniającymi skórę.