ROLA PEELINGÓW W LECZENIU SKÓRY Z PRZEBARWIENIAMI.

przebarwienia                Przebarwienia są jednym z najczęściej spotykanych defektów skóryWystępują w każdym wieku. Są wynikiem  zaburzeń wytwarzania barwnika (melaniny)  i jego nadmiernego oraz nierównomiernego gromadzenia się w naskórku/i lub skórze właściwej.

Możemy wymienić różne przyczyny powstawania przebarwień. W większości przypadków czynnikiem prowokującym zmiany jest słońce. Oprócz słońca, wpływ na pojawienie się przebarwień mają podrażnienia skóry, zaburzenia hormonalne (podłoże hormonalne jest przyczyną najtrudniejszych do leczenia przebarwień, zwanych melazmą- ostudą), przyjmowanie niektórych leków (w tym tabletek antykoncepcyjnych), środki fotouczulające. Przebarwienia powstają też wskutek urazów i stanów zapalnych. Mogą być efektem zabiegów kosmetycznych. Na ich występowanie mają wpływ również nasze predyspozycje i wrodzone skłonności.

Najczęstszym rodzajem zmian barwnikowych są najróżniejsze piegi i plamki posłoneczne.

Oprócz tego do częstszych zmian należą:

– melazma (ostuda)

– plamy soczewicowate

– przebarwienia pourazowe

– plamy typu cafe au lauit

– znamiona typu OTA

Przebarwienia mogą umiejscowić się na różnej głębokości: w naskórku, skórze właściwej lub tu i tu. Dużej części przebarwień hormonalnych towarzyszą zmiany naczyniowe. Najczęściej powikłanie to występuje przy melazmie (ostudzie).

Leczenie przebarwień jest skomplikowane, długotrwałe, wymaga leczenia kombinowanego oraz często modyfikacji terapii w trakcie leczenia. Dzieje się tak dlatego, iż mają one skomplikowaną etiologię. W obrębie przebarwienia występuje bardzo wiele kombinacji różnych czynników. Trudno również wyeliminować wszystkie czynniki mające wpływ na ich powstawanie.

Dodatkowo usuwanie przebarwień komplikuje fakt, że nie można usunąć całego barwnika, bo powstanie odbarwienie.

Jedną ze skutecznych  metod leczenia przebarwień różnego pochodzenia są zabiegi profesjonalnego złuszczania skóry. Na odpowiednio przygotowaną skórę aplikowane są jednocześnie składniki złuszczające oraz substancje o działaniu wybielającym oraz przeciwzapalnym.

Częste i regularne stosowanie peelingu pomaga dotrzeć do  głębszych warstw naskórka, gdzie naturalne procesy złuszczania mogą okazać się zbyt wolne na samoistne usunięcie przebarwienia.

Składniki złuszczające przyspieszają usuwanie nagromadzonego w naskórku barwnika. Ułatwiają wnikanie i działanie innych aktywnych składników, które są równie ważne w procesie usuwania przebarwień jak substancje złuszczające.

Składniki wybielające wpływają na procesy wytwarzania i rozprzestrzeniania się barwnika. Jest to bardzo ważne, gdyż raz podrażnione komórki barwnikowe przez długi czas pracują w „przyśpieszonym tempie”, trudno je wyciszyć  i samo usunięcie nagromadzonego barwnika jest niewystarczające dla osiągnięcia oczekiwanego efektu. Długotrwale podwyższona synteza melaniny jest także powodem nawracania usuniętych już przebarwień, nawet jeżeli zastosowano  profesjonalne metody leczenia. Istota działania składników i mieszanek wybielających polega na ich hamującym działaniu na syntezę barwnika w komórce barwnikowej lub na hamowaniu transportu barwnika do skóry i naskórka. Barwnik  nie powstaje w nadmiarze lub nie wydostaje się poza komórkę i nie staje się dzięki temu widoczny dla oka jako przebarwienie.

Ważnym składnikiem peelingów dla skóry z przebarwieniami są substancje o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Działanie przeciwzapalne to istotny element wybielania zarówno na etapie pierwotnego powstawania przebarwień jak i w sytuacji nawrotów zmian.  Działanie przeciwzapalne istotnie przyczynia się do ograniczenia wielu procesów związanych z powstawaniem plam przebarwieniowych.  Ograniczona zostaje uszkadzająca aktywność wolnych rodników, powstających w czasie ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz  w innych sytuacjach prowadzących do uwrażliwienia komórek barwnikotwórczych (melanocytów).

Rolą substancji łagodzących jest „wyciszenie” podrażnionych i pobudzonych melanocytów oraz przyśpieszenie gojenia skóry po zabiegu.

Jesień to idealna pora na pozbycie się niechcianych plam. O ile niektóre plamki posłoneczne np. piegi mogą ulec rozjaśnieniu samoistnie w ciągu jesieni i mało słonecznej zimy, to większość przypadków wymaga profesjonalnego leczenia. Nie wystarczą jedynie właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

Więcej informacji o rodzaju peelingów i ich zastosowaniu znajdziesz na naszej stronie www.medicest.pl w zakładce ZABIEGI- PEELINGI CHEMICZNE.

Polecamy i zapraszamy!


REJESTRACJA

REJESTRACJA CZYNNA:
- poniedziałek 10:00 - 16:00
- wtorek 12:00 -18:00
- środa 12:00 - 18:00
- czwartek 12:00 - 18:00
- piątek 10:00 - 16:00

telefon: 61 639 50 75 lub
+48 784 674 835
e-mail: medicest@wp.pl