ROLA PEELINGÓW W LECZENIU SKÓRY TRĄDZIKOWEJ.
Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry. Dotyczy około 85% chłopców i 80% dziewcząt. Choroba może także występować u osób dorosłych w każdym wieku. Dotyczy również 20% noworodków i może u nich przetrwać do 2.-3. Roku życia. Jest chorobą wieloczynnikową. Główną rolę odgrywają czynniki genetyczne, hormonalne i bakteryjne. Za jego powstawanie odpowiada kilka mechanizmów.
Jednym z głównych powodów trądziku są następujące po sobie wydarzenia związane ze większym łojotokiem i hiperkeratynizacją, czyli przerostem warstwy rogowej naskórka. U osób z tendencją do zmian trądzikowych naskórek wolniej się złuszcza. Zaleganie niezłuszczonego naskórka na powierzchni skóry powoduje zablokowanie i gromadzenie się wydzieliny w ujściach gruczołów łojowych. Powstają w ten sposób zaskórniki i małe grudki, będące punktem wyjścia zmian zapalnych i krostkowych. Dodatkowo, w takich warunkach, bakterie znajdujące się fizjologicznie na powierzchni skóry (szczególnie Propionibacterium acnes) namnażają się, nasilając proces zapalny.
Wzmożony łojotok nie u wszystkich osób musi prowadzić do zmian trądzikowych, pomimo przetłuszczania się cery, gdyż prawidłowo złuszczający się naskórek nie utrudnia ewakuacji wydzieliny z gruczołów łojowych. Łój nie zalega w gruczołach łojowych i nie dochodzi do powstawania grudek i krostek oraz stanu zapalnego. Odwrotnie dzieje się u osób z nieprawidłowo złuszczającym się naskórkiem. Czasem nawet w niewielkim stopniu pobudzony łojotok może prowadzić do zmian trądzikowych. U tych osób zazwyczaj nie jest widoczne nadmierne przetłuszczanie skóry, gdyż wydzielina gruczołów łojowych zalega pod niezłuszczonym naskórkiem, powodując stan określany jako tendencja do zanieczyszczeń skóry. Cera staje się szorstka, nierówna, jakby posypana drobną kaszką.
Przyczyną tych zmian w każdym przypadku są wrodzone lub rzadziej nabyte przez nieprawidłową pielęgnację zaburzenia złuszczania się naskórka. Z tego powodu, w większości kuracji i terapii przeciwtrądzikowych, obok środków przeciwbakteryjnych i ograniczających łojotok wykorzystuje się preparaty o działaniu przyspieszającym złuszczanie komórek naskórka.
Jaką rolę pełnia peelingi chemiczne w leczeniu skóry trądzikowej?
U osób ze skórą trądzikową peelingi są jednym z istotniejszych elementów leczenia skóry oraz pielęgnacji skóry w warunkach domowych.
Peelingi średniogłębokie i głębokie pełnią rolę leczenia zasadniczego i/lub uzupełniającego. Te zaś powierzchowne podtrzymują efekty działań terapeutycznych.
Skórze trądzikowej dedykowane są specjalne mieszanki substancji złuszczających w połączeniu ze składnikami działającymi przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, nawilżająco oraz łagodząco.
Zabiegi peelingujące umożliwiają ewakuację wydzieliny z gruczołów łojowych, głęboko oczyszczając pory. Aktywują złuszczanie naskórka i normalizują procesy rogowacenia, co długotrwale ogranicza tendencję do powstawania nowych zmian. Ścieńczając warstwę zrogowaciałego naskórka przeciwdziałają blokowaniu się ujść gruczołów łojowych. Dodatkowo ułatwiają wnikanie i działanie innym substancjom niezbędnym w pełnym procesie leczenia zmian. Zmniejszają także ujścia gruczołów łojowych i ograniczają tym samym przetłuszczanie się skóry trądzikowej. Poprawia się jednocześnie nawilżenie skóry, cera wygładza się i poprawia się jej koloryt.
Peelingi chemiczne stanowią również nieodzowny element leczenia blizn potrądzikowych oraz przebarwień pozapalnych.
Więcej informacji o rodzaju peelingów i ich zastosowaniu znajdziesz na naszej stronie www.medicest.pl w zakładce ZABIEGI- PEELINGI CHEMICZNE.
Polecamy i zapraszamy!