CZY ZNASZ TYPY ŁYSIENIA?
Uwzględniając objawy fizykalne oraz skutki wypadania włosów, wyróżnia się dwa typy łysienia:
– niebliznowaciejące – mieszki włosowe zostają zachowane, co umożliwia odrost włosów;
– bliznowaciejące – na skutek trwałego zniszczenia mieszków włosowych, dochodzi do trwałej utraty włosów.
Łysienie bliznowaciejące stanowi niejednorodną grupę chorób, zarówno pod względem przyczyn jak i komórek dominujących w obserwowanym nacieku zapalnym.
Ze względu na obraz histologiczny możemy wyróżnić:
– grupę łysienia bliznowaciejącego właściwego – przeważają procesy włóknienia;
– grupę łysienia bliznowaciejącego zanikowego – związane z dermatozami zapalnymi.
W wyniku uszkodzenia struktury regionu mieszka włosowego, który skupia komórki macierzyste, łysienie to jest nieodwracalne.
Łysienie bliznowaciejące może wystąpić w wyniku różnych chorób. Gdy nie udaje się ustalić przyczyny mówimy o łysieniu rzekomo plackowatym.
Łysienie niebliznowaciejące ze względu na mechanizm łysienia, który odzwierciedla reakcję mieszka włosowego na czynniki szkodliwe, dzielimy na:
– łysienie anagenowe (dystroficzne) – nasilone wypadanie włosów obserwuje się zwykle w ciągu kilku do kilkunastu dni od zadziałania czynnika szkodliwego. W reakcji na czynnik szkodliwy (np. leki, promieniowanie) dochodzi do zahamowania lub ustania podziałów komórkowych w komórkach macierzystych. Opuszka włosa zanika, znacznie zwęża się korzeń włosa. Włosy łamią się w miejscu największego przewężenia. Wypadające włosy maja kształt wykrzyknikowy i są typowe dla łysienia plackowatego;
– łysienie telegenowe – wzmożone wypadanie włosów pojawia się po różnym czasie utajenia, od zadziałania czynnika szkodliwego, najczęściej po 2-4 miesiącach. Mechanizm łysienia wiąże się z szybszym niż prawidłowo zaprogramowanym wystąpieniem katagenu. Coraz większa liczba włosów znajduje się w fazie telogenu;
– łysienie mieszane– polega na występowaniu jednocześnie mechanizmu anagenowego i telegenowego wypadania włosów. Po zadziałaniu czynnika szkodliwego na włosy dochodzi do różnej reaktywności mieszków włosowych.
Zwykło się rozróżniać następujące postacie kliniczne łysienia niebliznowaciejącego:
– łysienie anagenowe rozlane (dystroficzne)
– łysienie plackowate
– zespół włosów anagenowych
– łysienie telogenowe ostre
– łysienie telogenowe przewlekłe
– łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet
– trichotillomania i łysienie z pociągania
Więcej o leczeniu włosów i zabiegach na naszej stronie www.medicest.pl oraz numerami telefonów 61 639 50 75 oraz 784 674 835.
ZAPRASZAMY!