CZY ZNASZ KRYTERIA I PODZIAŁ PEELINGÓW?
Peelingi są jednym z najstarszych i najczęściej wykonywanych zabiegów, warto więc zapoznać się z rodzajami i podziałem tych popularnych zabiegów.
Są różne podziały peelingów w zależności jakie przyjmiemy kryteria.
Peelingi możemy klasyfikować w oparciu o zastosowaną metodę złuszczania:
– peeling mechaniczny z zastosowaniem substancji ścierających lub aparatów złuszczających. Podczas zabiegu dochodzi do mechanicznego starcia samego naskórka (tzw. dermasanding) lub naskórka i górnych warstw skóry właściwej (tzw. dermabrazji).
– peeling chemiczny polega na zastosowaniu związków chemicznych o właściwościach złuszczających
– peeling fizyczny z zastosowaniem lasera, zamrażania ciekłym azotem, podtlenkiem azotu, suchym lodem
– peeling skojarzony polegający na łączonym zastosowaniu metod chemicznych i fizycznych lub mechanicznych i chemicznych.
Ze względu na głębokość złuszczania peelingi dzielimy na :
– peelingi bardzo powierzchowne – złuszczają warstwę rogową i jasną naskórka do warstwy ziarnistej.
– peelingi powierzchowne – złuszczają cały naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej.
– peelingi średniej głębokości – złuszczające do powierzchownej warstwy siateczkowatej skóry właściwej.
– peelingi głębokie – złuszczające do środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej.
Przy podziałach peelingu uwzględnia się również tzw. kryterium zaawansowania i profesjonalizmu.
Z uwagi na profesjonalizm, intensywność zabiegów, wysokość stężenia użytych preparatów oraz rodzaj stosowanych substancji i aparatury peelingi można podzielić na:
– peelingi domowe – bazują na gotowych kosmetykach zakupionych w drogerii lub samodzielnie przygotowanych. Niektóre „peelingi” przeznaczone do pielęgnacji w domu, np. peeling enzymatyczny lub enzymatyczny typu gommage , z powodu małej aktywności praktycznie nie są uwzględnianie w klasyfikacjach profesjonalnych.
– medyczne – wykonywane przez lekarza, kiedy defekt skóry jest wyraźnym wskazaniem do wykonania zabiegu- są metodą leczenia skóry. Preparaty zawierają wysokie stężenia składników aktywnych oraz substancje, które według prawa mogą być stosowane tylko przez lekarzy. Stosowana aparatura przy peelingach fizycznych charakteryzuje się dużą energią i siła działania oraz głęboką interwencją w skórze pacjenta.
– kosmetyczne – znajdują się pośrodku między peelingami domowymi a medycznymi. Również mogą wykorzystywać zaawansowane składniki aktywne, ale w mniejszym natężeniu niż peelingi medyczne. Nie mogą również używać niektórych substancji ani aparatury medycznej dedykowanej lekarzom. Nie służą one do leczenia, ale poprawy ogólnego wyglądu i kondycji skóry.
Profesjonalny kosmetolog lub kosmetyczka celem leczenia skóry odsyła pacjenta do lekarza.
Nie ma dyplomu, certyfikatu czy szkolenia, które zezwoliłoby kosmetyczce czy kosmetologowi leczyć lub wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi medycyny estetycznej są zawsze zabiegami medycznymi i stąd zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla wykwalifikowanych lekarzy.
Więcej informacji o rodzaju peelingów i ich zastosowaniu znajdziesz na naszej stronie www.medicest.pl w zakładce ZABIEGI- PEELINGI CHEMICZNE.
Polecamy i zapraszamy !