ZMIANY OKOLICY OKA
Okolica oka to wyjątkowy obszar. To oczy pierwsze pokazują zmęczenie, emocje, a nawet objawy chorób nie tylko związanych z narządem wzroku. To oczy pokazują w jakiej kondycji jest nie tylko nasza skóra, ale również cały organizm.
Okolica oka to trudny obszar twarzy w związku z delikatnością i specyfiką jego budowy. Dlatego też wymaga specjalnej pielęgnacji. To również jeden z najtrudniejszych obszarów do leczenia zmian wywołanych nie tylko procesem starzenia. A to właśnie na skórze dolnej powieki najwcześniej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.
Oczy są dostrzegane na tle innych części twarzy, dlatego zmiany okolicy oka, maja wpływ na cały wygląd nasze twarzy.
Najczęstsze problemy okolicy oka dotyczą:
- zmarszczek wokół oczu
- uwidocznienia się i pogłębienia tzw. doliny łez
- opadających powiek
- opadających konturów brwi
- zmiany kształtu i wielkości oka
- obrzęków
- cieni pod oczami
- przesuszenie skóry okolicy oka
- utrata jędrności i elastyczności skóry
STARZENIE SIĘ OKOLICY OKA
Okolice oczu starzeją się na naszej twarzy jako pierwsze. Skóra w tym miejscu jest niezwykle cienka i delikatna ( naskórek ma zaledwie 0,5 mm grubości). Pozbawiona jest ochronnego płaszcza wodno-lipidowego, gdyż niemal pozbawiona jest gruczołów łojowych. Brak jest również gruczołów potowych. Jest uboga w tkankę podskórną. Dużo słabsze są też włókna kolagenowo-elastynowe. To okolica słabo ukrwiona z płytko położonymi naczyniami i z tendencję do gromadzenia chłonki. Zawiera dużo mastocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za powstawanie alergii. Dodatkowo, okolica oka jest bardzo aktywna mimicznie co znacznie przyspiesza proces starzenia, powstają tzw. „kurze łapki”.
Jest również narażona na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników takich jak: promieniowanie słoneczne, intensywna praca mięśni mimicznych czy makijaż.
Z wiekiem skóra powiek ulega ścieńczeniu, staje się wiotka, mało elastyczna, przesuszona, pojawiają się również przebarwienia.
Wraz z utratą kolagenu, górne powieki opadają, co sprawia, że oczy wydają się mniejsze. Pogłębiają się i utrwalają zmarszczki mimiczne wokół oczu tzw. kurze łapki.
W procesie starzenia okolicy oka oprócz wiotczenia skóry bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej. Zanika również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Pod skórą wiotczeją też mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Zanikanie tkanki podskórnej i ścieńczenie skóry pod oczami powoduje powstawanie cieni, a poranne obrzęki zamieniają się w worki pod oczami.
Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka wzdłuż policzka. To tzw. dolina łez, która nadaje naszej twarzy smutny, zmęczony i stary wyraz twarzy.
Rodzaje zmarszczek okolicy oka:
- mimiczne – na skutek ruchów mięśni mimicznych twarzy, pojawiają się jako pierwsze. W pierwszej kolejności można je dostrzec na czole, między brwiami oraz w okolicach oczu. Zmarszczki mimiczne nie uszkadzają włókien elastynowych i kolagenowych oraz komórek naskórka.
- grawitacyjne – są wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry oraz działania grawitacji ziemskiej. Degradacji ulegają włókna kolagenowe i elastynowe, zmniejsza się zawartość kwasu hialuronowego oraz zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych. Zmarszczki grawitacyjne pojawiają się w okolicach powiek, na szyi oraz policzkach.
- strukturalne – wpływ na ich powstanie mają czynniki genetyczne, tryb życia, czynników genetycznych oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Częste opalanie przyczynia się do powstawania uszkodzeń w skórze właściwej i destrukcji włókien kolagenowych. Zmarszczkom towarzyszy utrata elastyczności oraz przebarwienia.
Dolina łez
To zagłębienie biegnące ukośnie od wewnętrznych kącików oczu w dół policzka (po tej linii płyną łzy), związane z atrofią tkanek nasilającą się wraz z wiekiem.
Wielki wpływ na jej powstanie ma tryb życia. Palenie papierosów, gwałtowne chudnięcie, przyspieszają rozwój defektu. Do rozwoju zmiany przyczyniają się również aspekty, na które nie mamy większego wpływu, takie jak kształt kości twarzoczaszki czy grubość tkanki tłuszczowej na twarzy.
Zdarza się, że dolina łez powstaje u stosunkowo młodych osób. W związku z tym naturalne procesy starzenia się skóry nie są jedyną przyczyną powstawania doliny łez. Wpływ na jej rozwój ma wiele podłoży, od zaburzeń metabolicznych, aż po czynniki genetyczne.
Tego rodzaju zmiany skórne bardzo wyraźnie wpływają na wygląd (efekt starzenia, zmęczenia), dlatego niezależnie od powodu ich powstania i od wieku pacjenta, warto ją zlikwidować.
CIENIE I OPUCHNIĘCIA
Najczęściej zmiany tego typu występują okresowo lub stale u osób zdrowych i stanowią jedynie problem kosmetyczny. W części jednak przypadków występują w przebiegu różnych schorzeń i wymagają konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin medycyny.
Niektóre stany i schorzenia, w przebiegu których mogą się pojawić cienie i obrzęki pod oczami:
- niedobory pokarmowe (niedobór witaminy K, witamin antyoksydacyjnych A, C, E, żelaza)
- alergie
- nadciśnienie
- cukrzyca
- wielomocz
- choroby nerek
- choroby pasożytnicze
Obrzęki wokół oczu:
Z fizjologicznego punktu widzenia opuchnięcie powieki dolnej jest najczęściej efektem niewielkich zastojów limfatycznych lub też odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej.
Obrzęki mogą dotyczyć powieki górnej i dolnej lub tylko dolnej.
Występują samoistnie lub towarzyszą chorobom miejscowym i ogólnoustrojowym.
Występują jako objaw izolowany dotyczący tylko okolic oka lub towarzyszą obrzękom innych okolic ciała.
Występują tylko rano po przebudzeniu lub „towarzyszą” nam przez cały dzień.
Gdy opuchnięcia wokół oczu pojawiają się najczęściej tuż po wstaniu ich przyczyną są zaburzenia cyrkulacji. W nocy kiedy przebywamy w pozycji horyzontalnej, ograniczone są skurcze mięśni, system limfatyczny odprowadzający wodę i toksyczne produkty przemiany materii spowalniają pracę. Nagromadzona w tkance podskórnej woda jest bardzo widoczna przez cienki naskórek .
Zwiększona przepuszczalność, nadmierna kruchość ścian naczyń krwionośnych i przenikanie płynów do przestrzeni poza naczyniowej może być również przyczyną powstawania obrzęków.
Jeżeli opuchlizna i obrzęki wokół oczu pojawiają się nagle i/ lub utrzymują się przez dłuższy czas ich przyczyną mogą być choroby ogólnoustrojowe takie jak niewydolność układu krążenia, zaburzenia rytmu serca, choroby nerek, nadczynności tarczycy, zaburzenia w gospodarce hormonalnej.
Worki pod oczami, czyli opuchnięcia dolnej powieki, to efekt zastojów limfatycznych i/lub odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej.
Obrzęk górnych i dolnych powiek okalających oko może być również spowodowana przez :
- genetyczną skłonnością do opuchnięć
- alergie
- zaburzenie cyrkulacji limfy
- zaburzenia rytmu serca
- niewydolność krążenia
- choroby nerek
- zbyt słoną i ostrą dietą
- picie alkoholu
- zbyt dużą lub zbyt małą ilością snu
- ogólnym wyczerpaniem organizmu
- starzenie się organizmu
- stosowanie nieodpowiednich preparatów kosmetycznych
- zbyt suche powietrze
- zanieczyszczenia
- pocieranie oczu
- zła pielęgnacja i nieodpowiednie stosowanie kosmetyków
Cienie pod oczami to zmiany barwnikowe i naczyniowe, widoczne na naskórku dolnej powieki, a także pod nią. Możemy wyróżnić kilka przyczyn powstania cieni.
Uwarunkowane genetycznie i spowodowane bardzo płytkim położeniem naczyń krwionośnych towarzyszą nam od dzieciństwa.
Mogą być sygnałem chorób takich jak alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry, cukrzycy, stanów zapalnych, chorób tkanki łącznej.
Przyczynami powstawania zasinień pod oczami są również:
- spowolnione mikrokrążenie,
- zła dieta,
- przemęczenie, na przykład zbyt długą praca przy komputerze,
- niedobór snu,
- gwałtowne zmiany temperatury,
- zanieczyszczenia powietrza,
- dym papierosowy,
- kurz.
Wyróżniamy trzy główne typy cieni pod oczami:
- naczyniowe: występują w większości przypadków. Często jest to efekt dziedziczony genetycznie. Naskórek pod oczami jest bardzo cienki i składa się zaledwie z kilku warstw komórek. Ma niewiele gruczołów łojowych i potowych. Włókna kolagenowe i elastyny występujące w tym miejscu są stosunkowo słabe. Często występują płytko położone, szerokie naczynia krwionośne. Skóra nie może ich „zakryć” i naczynia prześwitujące naczynia są widoczne jako sino fioletowe cienie. Cienka skóra nie jest w stanie również „zatuszować” mini wylewów spowodowanych nadmierną kruchością naczyń włosowatych, ani spowolnienia krążenia krwi słabo utlenowanej. Poprawa jakości i gęstości skóry poprzez jej biorewitalizację zmniejsza te dolegliwości. Rozwiązuje również problem zmarszczek i wiotkości skóry pod oczami. Kontynuację zabiegów prowadzonych w gabinecie stanowi pielęgnacja domowa przy użyciu produktów zawierających witaminę K, substancje przeciwzmarszczkowe, środków optycznie rozjaśniających cienie odbijających światło.
- barwnikowe: pojawiają się przeważnie okresowo u młodych osób. Po 30 roku życia mają jednak tendencję do utrwalania się. Powstają w efekcie gromadzenia się w naskórku barwnika krwi – hemoglobiny i produktów jej rozkładu: biliwerdyny, bilirubiny oraz żelaza. Rozwiązaniem są zabiegi rozjaśniające oraz odpowiednio dobrane dermokosmetyki podtrzymujące efekty zabiegów medycznych wykonywanych w gabinecie.
- związane ze zmianami zanikowymi skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej– określane są jako cienie „prawdziwe”. W wyniku starzenia poduszeczki tłuszczowe w okolicy oka zmniejszają swą objętość, a tkanki policzka ulegają obniżeniu, wskutek czego dochodzi do powstawania zagłębień. Niekorzystna gra i modelowanie się światła na zapadniętych obszarach okolicy dolnej powieki daje obszary cienia. Rozwiązaniem w takich przypadkach są zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego niwelujące ubytek tkanki tłuszczowej w okolicy podoczodołowej.
Głęboko osadzone oczy powodują powstawanie cienia, może to doprowadzać do efektów przypominających cienie pod oczami.
Pielęgnacja i postępowanie
Terapia zmian obrzękowych oraz widocznych cieni, zwłaszcza dziedzicznych, jest trudna i długotrwała i nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty.
Obejmuje ona między innymi postępowanie zapobiegawcze i pielęgnacyjne polegające między innymi na:
- spanie na poduszce z lekko uniesioną głową, co stymuluje przepływ limfy, mikrokrążenia
- pobudzanie krążenia poprzez odpowiednie ruch gałek ocznych, delikatny ucisk połączony z masażem okolic oka
- stosowanie zimnych okładów, okularów żelowych
- pielęgnacji przy użyciu produktów zawierających witaminę K, substancje przeciwzmarszczkowe, używaniu środków optycznie rozjaśniających cienie, odbijających światło, stosowaniu kosmetyków i zabiegów poprawiających jakość i gęstość skóry
- stosowaniu środków wzmacniających ścianę naczyń krwionośnych i pobudzających mikrokrążenie
- unikaniu zadymionychi zakurzonych pomieszczeń
- stosowaniu przerw i odpowiednich ćwiczeń podczas pracy z komputerem i oglądaniem telewizji
- stosowaniu odpowiedniej diety
- ochronie przed promieniowaniom UV, noszenie okularów przeciwsłonecznych
- leczeniu chorób towarzyszących