Nic tak nie zdradza wieku kobiety jak dłonie i szyja
Zadbane dłonie są bardzo ważnym elementem wizerunku nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Podczas gdy niedoskonałości skóry brzucha czy nóg można ukryć pod ubraniem, to dłonie są widoczne zawsze – są naszą wizytówką.
Co wpływa na szybsze starzenie się skóry dłoni?
Skóra dłoni nie zawiera gruczołów łojowych, ma cieniutką tkankę tłuszczową i jest pozbawiona ochronnej warstwy natłuszczająco-nawilżającej. Jest podatna na:
- działanie czynników zewnętrznych: mróz, wahania temperatur, wiatr;
- suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach;
- klimatyzację;
- promieniowanie UV (słońce, solarium);
- detergenty, środki czystości;
- chlorowana woda;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry rąk lub jej brak;
- czynniki zawodowe (kontakt z środkami chemicznymi, drażniącymi).
Najczęściej pierwszym zauważalnym objawem starzenia się rąk, zwłaszcza u osób intensywnie korzystających z kąpieli słonecznych i solarium, są nierówności koloru, przebarwienia, rogowacenie posłoneczne. Drugim objawem jest sucha i pozbawiona nawilżenia skóra. Zauważalna jest przede wszystkim utrata elastyczności i jędrności skóry oraz uczucie ściągania, związane z wyraźnym spadkiem nawilżenia tkanek. Powolna, ale stała utrata tkanki podskórnej wywołana starzeniem się skóry, powoduje jednocześnie utratę rusztowania wspierającego skórę i oddzielającego ją od aparatu ścięgnisto-mięśniowego dłoni oraz naczyń. Efektem jest widoczność ścięgien i naczyń pod wiotką skórą.
Leczenie dłoni nie jest łatwe. Ma na to wpływ: odmienna budowa anatomiczna, większa wrażliwość skóry dłoni na czynniki uszkadzające, wolniejsza regeneracja (szczególnie u osób starszych). Nie wszystkie zbiegi odmładzające, które stosuje się w obrębie twarzy, można wykonywać na dłoniach. Do niedawna niedostępne były nieinwazyjne techniki poprawiające wygląd dłoni, a stosowane metody nie przynosiły zadowalających efektów zarówno pacjentom, jak i lekarzom. W ciągu ostatnich lat postęp w medycynie estetycznej nabrał jednak znacznego tempa. Obecnie zamiast inwazyjnych operacji chirurgicznych, możliwe jest odmłodzenie dłoni bez użycia skalpela uzyskując bardzo dobre i zbliżone efekty. Ponadto, po zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja i można od razu powrócić do pracy i codziennych obowiązków.
Najbardziej widoczne problemy starzejących się dłoni, zakwalifikowane do leczenia:
- utrata elastyczności i jędrności skóry;
- spadek nawilżenia tkanek;
- plamy i nierówności kolorytu skóry;
- nadmierne rogowacenie skóry;
- utrata objętości tkanek.
Podczas konsultacji z lekarzem, w zależności od stanu dłoni i Państwa oczekiwań zostanie zaproponowany i ustalony indywidualny sposób leczenia. Najlepsze efekty estetyczne możemy osiągnąć, łącząc ze sobą różnego rodzaju terapie.
Oczywiście żaden zabieg nie zastąpi właściwej pielęgnacji skóry, ochrony przed promieniowaniem UV i szkodliwymi czynnikami. Kremy do rąk powinny stanowić codzienną pielęgnację na każdym etapie naszego życia, odpowiednio dobrane do warunków atmosferycznych i pory roku. Wszystkie powinny posiadać wysoki filtr UV. Natomiast w trakcie w pracy z użyciem detergentów, środków czystości, służących do dezynfekcji, należy używać rękawic ochronnych. Profilaktycznie już u osób około 20 roku życia można wykonywać cykliczne peelingi lub mezoterapię w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki tym zabiegom skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza, bardziej elastyczna oraz nabiera odporności. Wolniej się starzeje i dłużej zachowuje młody, atrakcyjny wygląd.