FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA – PRF
Medyczne, certyfikowane zestawy PRF umożliwiają wykonywanie nieinwazyjnych i dyskretnych zabiegów z wykorzystaniem fibryn bogatopłytkowych.
PRF jest intensywnym stymulatorem tkankowym, podawanym punktowo w najbardziej wymagające miejsca. Jest koncentratem płytek własnej krwi w małej ilości osocza odwirowanym w specjalnej wirówce z pobranej od pacjenta krwi. Preparat ten zawiera różne czynniki wzrostu, które mają właściwości stymulujące procesy naprawy tkanek – bardzo silnie pobudzają regenerację. Zawiera również komórki macierzyste (w tym CD 34+), które często określane są komórkami długowieczności lub eliksirem młodości, ponieważ mają specyficzną zdolność „naprawiania” na bieżąco uszkodzeń powstałych w różnych tkankach.
Dzięki leukocytom oraz komórkom macierzystym CD 34+, dokonujemy intensywnej odbudowy uszkodzonych miejsc.
Dzięki tym właściwościom PRF z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie estetycznej i regeneracyjnej oraz w innych dziedzinach medycyny.
Zabieg pozwala na rewitalizację skóry oraz odbudowę i stymulację miejsc, które najbardziej podlegają procesowi starzenia.
Zestaw PRFpozwala na uzyskanie frakcji autologicznych:
- I-PRF Innmedis System™ (iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa). Swoją nazwę zawdzięcza największej koncentracji czynników wzrostu, leukocytów oraz obecności HSCs-hematopoetycznych komórek macierzystych CD34+. Odkrycie i stosowanie w praktyce PRP, było punktem wyjściowym do dalszego rozwoju metod autologicznych. I-PRF jest efektem wieloletnich badań nad składnikami komórkowym krwi, prowadzonych w wielu ośrodkach na świecie.
Służy do punktowej stymulacji i odbudowy tkankowej. I-PRF stosuje się w takich obszarach jak: zmarszczki orbitalne oczu, dolna powieka czy dolina łez, zmarszczki okolicy ust, blizny, rozstępy oraz przy wypadaniu włosów. Fibryna charakteryzuje się najwyższym stężeniem czynników wzrostu, a po zabiegu zamiast szczypania może wystąpić uczucie rozpierania, które świadczy o powstawaniu struktury przestrzennej.
- F-PRF Innmedis System™ (płynna zaawansowana fibryna bogatopłytkowa) – jest formą kontrolowanego ,,przeszczepu tkankowego” w formie płynnej do tkanki. Dalsze badania nad metodami autologicznymi, pozwoliły na stworzenie produktu mającego na celu wywołanie odbudowy tkankowej i poprawy gęstości skóry. To produkt łączący wysokie parametry jakościowe z optymalną ilością uzyskanego materiału. W 5 ml fibryny płynnej, umiejscowione są wysokie stężenia czynników wzrostu, leukocyty oraz duża ilość fibrynogenu. To idealny stymulator tkankowy na większe powierzchnie skórne, wymagające intensywnej stymulacji. Efektem jej działania jest poprawa gęstości skóry oraz odbudowa tkanek. F-PRF sprawdza się m.in. do remodelingu policzków, korekcji bruzdy nosowo-wargowej, marionetek, ujędrnienia skóry na szyi, odmłodzenia ust, korekcji fałd powstających na szyi i karku, korekcji podbródka. Wykorzystywana jest jako wspomaganie leczenia łysienia androgenowego, terapii antycellulitowej, leczenia blizn, rozstępów.
Zabieg z użyciem PRF dedykowany jest pacjentom, którzy potrzebują silniejszej terapii niż samo PRP (osocze bogatopłytkowe). Całość procedury odbywa się podczas jednego pobrania krwi.
Bezpieczeństwo, biokompatybilność i łatwa dostępność. Fibryna bogatopłytkowa jest produktem w pełni autologicznym, powstającym z krwi pacjenta, co eliminuje ryzyko powikłań, nasilenia alergii czy innych dolegliwości.
Wskazania do zastosowania PRF:
PRF stosowany u osób które:
- mają skórę wymagająca odnowy i rewitalizacji (zmęczoną, bez napięcia, o niejednolitym kolorze, wysuszoną, wiotką, pozbawioną blasku),
- mają skórę z oznakami starzenia (z fałdami, ze zmniejszoną gęstością skóry, z drobnymi i głębokimi zmarszczkami w zakresie twarzy, szyi, dekoltu, grzbietów dłoni),
- mają problem z wypadaniem włosów,
- maja problem z bliznami (w tym potrądzikowymi), rozstępami,
- borykają się z cellulitem,
- mają problem z gojeniem ran,
- są po zabiegach medycyny estetycznej (regeneracja skóry, przyspieszenie gojenia).
Efekty działania:
Po zabiegach z użyciem PRF obserwujemy:
- rewitalizację skóry,
- wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry,
- poprawę elastyczności, napięcia i gęstości skóry,
- poprawę ukrwienia skóry,
- wygładzenie zmarszczek i fałd,
- poprawę wyglądu blizn i rozstępów,
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej,
- zmniejszenie wypadania włosów, odrastanie młodych włosów.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz antykoagulantów przez 7 dni przed i po wykonaniu zabiegu,
- choroby nowotworowe,
- choroby krwi,
- schorzenia wątroby,
- choroby wynikające z autoagresji,
- ciąża i laktacja,
- ostre zakażenia i stany zapalne.
Obszary poddawane zabiegowi:
- twarz
- czoło
- policzki
- fałdy nosowo-wargowe
- bruzda wargowo-bródkowa
- okolice ust
- okolice oczu
- ciało
- skóra owłosiona głowy
- dłonie
- szyja
- dekolt
Wytyczne przed zabiegiem:
- 7 dni przed zabiegiem nie należy stosować NLPZ, antykoagulantów oraz aspiryny,
- 2-3 dni przed zabiegiem należy nawadniać organizm poprzez spożycie minimum 2-2,5 litrów czystej wody,
- w dniu zabiegu, przed zabiegiem należy spożyć przynajmniej 1,5 litra czystej wody oraz zrezygnować z napojów odwadniających (alkohol, kawa, herbata itp.),
- osoby z nawracającą opryszczką powinny 2 dni przed zabiegiem rozpocząć przyjmowania Acyklowiru w dawce profilaktycznej.
Częstotliwość stosowania:
Ustala lekarz w zależności od problemu i stopnia nasilenia zmian.
Procedura zakłada serię trzech zbiegów, każdy w odstępie 1 miesiąca. Seria powinna być powtarzana co 6-12 miesięcy w zależności od kondycji skóry.