6 GRUDNIA – MIKOŁAJKI

mikolaj„Na świętego Mikołaja
Czeka dzieci cała zgraja,
Da posłusznym ciasteczko,
Złe przekropi rózeczką”.

 

„Co kraj, to obyczaj”, nawet w kwestii Świętego Mikołaja, w różnych krajach  widać spore różnice, co do obchodów i kultu Św. Mikołaja.

Zwyczaj ten również przechodził ewolucje w naszym kraju, w zależności od czasu,  ale i regionu Polski, i tak: dawniej Św. Mikołaj przychodził w towarzystwie diabła i anioła, w nocy z 5 na 6 grudnia, w nawiązaniu do biskupa Miry.

Obecnie często utożsamiany jest z wigilią Bożego Narodzenia i zastępuje Dzieciątko, Gwiazdkę, Aniołka. Przedstawiany jest najczęściej w czerwonym stroju, z białą brodą i workiem prezentów.

Inną postacią w polskiej tradycji, występująca głównie na terenach Wielkopolski i Kaszub, był  Gwiazdor,  który nosił ze sobą worek  z podarkami oraz  rózgę.  Rozdawał  prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia, a niegrzecznych karał rózgą. Wywodził się z grup kolędników, a jego  nazwa  pochodzi od noszonej przez nich gwiazdy. Nawiązywał  prawdopodobnie  do postaci, która zastąpiła Św. Mikołaja w zwyczajach luterańskich. Obecnie postać Gwiazdora upodobniła się do świętego Mikołaja i jest z nim utożsamiana.

A kiedy i jak obchodzi się dzień Św. Mikołaja w innych krajach?

W Rosji Died Moroz (Dziadek Mróz) wraz z  Snieguroczką (Śnieżynką) przynoszą prezenty grzecznym dzieciom, kiedy te śpią w noworoczną noc.

Niemieckim wcieleniem św. Mikołaja jest Frau Berta. Ma ona wielkie stopy i żelazny nos. Najczęściej prezenty wykłada na parapety, schody lub kominem dostaje się do domu wkładając prezenty do skarpet lub pod poduszkę. Jest postrachem dla niegrzecznych.

6 grudnia do dzieci  przychodzi również  Mikołaj zwany świątecznym gościem –  Weihnachtsmann oraz w Wigilię – Heilige Nicolas układając prezenty pod choinką.

We wszystkich piekarniach i cukierniach przygotowuje się specjalne wypieki ze słodkiego ciasta z wizerunkiem Mikołaja.

W Czechach i Słowacji 6 grudnia przybywa Svaty Miklas. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart. Miklas przychodzi z wielką, ciężką księgą, w której ma zapisane, kto był  grzeczny. Dzieci czyszczą swoje buty i stawiają je na parapecie okna, aby otrzymać prezent.

Na Słowacji święty Mikołaj pojawia się zawsze w towarzystwie przebierańców.

W Austrii Święty Mikołaj, czyli Saint Nicholas, przychodzi w towarzystwie diabłów, czyli Krampusów. Straszą one nieposłuszne dzieci i namawiają Mikołaja, żeby nie dawał im prezentów, bo były niegrzeczne.

W Szwajcarii Św. Mikołaj przybywa już 5 grudnia. Na ulice wychodzą wówczas tłumy śmiesznie poprzebieranych mieszkańców. Mężczyźni odganiają złe duchy za pomocą biczów. Dobra zabawa trwa przez całą noc.

Włoskim odpowiednikiem św. Mikołaja od dawna była La Befana czyli  wróżka o wyglądzie wiedźmy, nierzadko złośliwa. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Odwiedza włoskie domy dopiero 6 stycznia czyli w Święto Trzech Króli. Wędruje pieszo, roznosząc grzecznym dzieciom prezenty. Niegrzecznym, Befana zamiast prezentów sypie do pończoch popiół lub wkłada czosnek, cebulę, węgiel. Wieczorem 5 stycznia  zostawia się  dla niej na stole kieliszek wina i cytrusy, żeby pozyskać jej przychylność.

A jeśli chodzi o Świętego Mikołaja to on przynosi prezenty w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, znany jako Babbo Natale.

We Francji  odpowiednikiem  św. Mikołaja; dobra wróżka- Dame Abonde, która  przynosi grzecznym dzieciom prezenty w czasie ich snu w noc sylwestrową. Prezenty przynosi też Pere Noel z przyjacielem Pre Fouettard, który doradza jaki prezent powinno dostać dziecko w zależności od tego jak się zachowywało. Jeszcze niedawno ubrany w niebieski płaszcz Pere Noel przynosił prezenty 6 grudnia. Obecnie w święta Bożego Narodzenia, w czerwonym stroju,  wkłada prezenty do wyczyszczonych bucików.

Najbardziej jednak najbardziej znana postacią jest  Św. Marcin, który rozdaje dzieciom prezenty i rozpoczyna okres bożonarodzeniowy. Co roku dzieci zabierają na wydmy lampiony, a następnie wraz ze św. Marcinem udają się na ulice miast, gdzie  dostają pyszne bułeczki.

W Szwecji Święty Mikołaj zniknął już w XVI wieku w czasach reformacji. Zastąpił go karłowaty skrzat Jul Tomte. Początkowo brzydki troll nie był utożsamiany z Bożym Narodzeniem. Obecnie  przypomina przyjaznego krasnala z brodą. Pojawia się z worem pełnym podarków przy końcu kolacji lub w drugi dzień Bożego Narodzenia. Zostawia również prezenty w  skarpetach wieszanych przy kominku.

13 grudnia odbywa się zaś bardzo popularne święto Świętej Łucji. W każdej rodzinie jedna kobieta wciela się w postać św. Łucji i podaje rodzicom lub dzieciom śniadanie do łóżka.  Na ulicach miast odbywają się parady.

W Hiszpani na prezenty, które roznoszą Los Reyes Magos (Trzej Magowie): Kacper, Melchior, Baltazar czyli Trzej Królowie, czeka się aż do 6 stycznia . Tutaj również to święto wiąże się z paradą w dniu 5 stycznia. Wieczorem zaś 5 stycznia wystawia się trzy kieliszki sherry dla królów oraz marchewkę i wodę dla wielbłądów. Prezenty wkładane są do butów. Niegrzecznym Trzej Magowie przynoszą węgiel.

W Hiszpanii istnieje tradycja Świętego Mikołaja- Babbo Natale, jednak nie przynosi on 6 grudnia prezentów. Wyjątkowo także w Hiszpanii kładzie się pod choinkę prezenty.

W Belgii św. Mikołaj – Sinterklaas lub Saint Nicholas (w zależności od regionu) odwiedza każdy dom dwa razy. Czwartego grudnia by sprawdzić zachowanie dzieci, a szóstego grudnia żeby przynieść prezenty, które wkłada do bucików. Za złe zachowanie dzieci otrzymują rózgi. W zamian, dzieci przygotowują marchewkę lub siano dla  osiołków Mikołaja.

W Boże Narodzenie prezenty roznosi  Kerstman lub Pere Noel.

W Danii  prezentami obdarowuje  Julemanden, który przyjeżdża w towarzystwie elfów, saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci zostawiają dla elfów mleko oraz pudding.

W Holandii, Św. Mikołaj jest znany jako Sinter Klass. Przybywa do Amsterdamu statkiem w ostatnią sobotę listopada. Wita go burmistrz. Sinter Klass na swoim białym koniu przejeżdża przez miasto, odwiedzając pałac królewski. Towarzyszą mu pomocnicy (paziowie) nazywani Czarnymi Piotrusiami Po drodze pyta mieszkańców czy byli grzeczni.  Do piątego grudnia  dzieci otrzymują słodycze, często zostawiane w butach ustawionych na parapetach. Natomiast w wigilię imienia Świętego prezenty dostają wszyscy.

W krajach anglosaskich  prezenty w wigilię Bożego przynosi Santa Claus . Pisze się do niego listy z życzeniami , które potem wrzuca się do kominków, aby z dymem poleciały do nieba. Na kominkach i przy łóżkach wiszą ozdobne skarpety czekające na prezenty. Niegrzeczne dzieci otrzymują rózgi.

 


REJESTRACJA

PONIEDZIAŁEK- 10:00-18:00
WTOREK- 10:00-18:00
ŚRODA- 10:00-18:00
CZWARTEK- 10:00-18:00
PIĄTEK- 10:00-18:00

telefon: 61 639 50 75 lub
+48 784 674 835
e-mail: medicest@wp.pl

OFERTY PROMOCYJNE

- PAKIETY ZABIEGOWE

- "HAPPY HOURS"

- TWOJE URODZINY W MEDICEST - ODBIERZ ZNIŻKĘ NA ZABIEG!

- ZAPROŚ ZNAJOMEGO I ODBIERZ 100 ZŁ ZNIŻKI!

- 10 % RABATU NA ZABIEGI DLA FACEBOOKOWICZÓW!

SZCZEGÓŁY W AKTUALNOŚCIACH.
ZAPRASZAMY!

NOWE ZABIEGI i PREPARATY

- AQUASHINE BTX

- PEELINGI PHFORMULA

- DR. CYJ HAIR FILLER

Szczegóły w zakładce ZABIEGI I AKTUALNOŚCI!

ZAPRASZAMY!

FACEBOOK